Czy bank zwraca odsetki w ramach sankcji kredytu darmowego?

utworzone przez | mar 24, 2025 | Aktualności

Udostępnij:

Zaciągnąłeś kredyt gotówkowy i zastanawiasz się, czy po skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego bank zwraca odsetki? Jest to złożona kwestia, jednak przy określonych warunkach istnieje taka możliwość. Umowy kredytowe, w których znalazły się tzw. klauzule abuzywne, mogą być powodem do uzyskania kredytu darmowego. Jak to się dzieje?

Sankcja kredytu darmowego – co to znaczy?

Sankcja kredytu darmowego to instytucja prawna, która pozwala kredytobiorcy uniknąć kosztów związanych z kredytem, jeśli jego umowa narusza przepisy. Kiedy bank lub instytucja pożyczkowa nie wywiąże się z obowiązków przewidzianych w ustawie o kredycie konsumenckim – np. nie poinformuje o wszystkich kosztach kredytu – klient ma prawo złożyć do banku roszczenia. Sankcja kredytu darmowego powstała, by chronić konsumentów podpisujących umowy z kredytodawcami. Kredyt darmowy oznacza, że kredytobiorca zwraca tylko kwotę, którą pożyczył – bez innych opłat.

Czy bank zwraca odsetki?

Z sankcji kredytu darmowego nie może skorzystać każdy. Umowa kredytu gotówkowego musi spełniać określone warunki.

  • Kredyt nie jest obciążony hipoteką.
  • Umowa została podpisana po 18.12.2011 r.
  • Zobowiązanie wobec banku zostało zaciągnięte na cele konsumenckie.
  • Kwota kredytu nie przewyższa 255 550 złotych.
  • W umowie kredytowej znajdują się rażące naruszenia ustawy o kredycie konsumenckim.

Jeśli kredyt spełnia powyższe kryteria, możesz skorzystać z sankcji. Czy to automatycznie sprawia, że bank zwraca odsetki, prowizje i inne koszty? Niestety nie. Bank musi rozpatrzyć twoje oświadczenie i może je odrzucić. Wówczas kredytobiorca, które chce odzyskać nadpłacone kwoty, powinien skierować sprawę do sądu. Bank zwraca odsetki dopiero po zasądzającym to prawomocnym wyroku.

równowaga praw konsumentów i banków

Jak zgłosić sankcję kredytu darmowego?

Pierwszym krokiem w staraniu się o status kredytu darmowego dla swojego zobowiązania wobec banku jest dokładne przeanalizowanie umowy kredytowej. To ona wraz z aneksami, załącznikami czy regulaminem stanowią podstawę ewentualnych sankcji wobec kredytodawcy. Należy zweryfikować, czy w umowa zawiera błędy formalne, np. nieprawidłowe określenie RRSO, lub niezgodności z wyżej wymienioną ustawą.

Po upewnieniu się, że kredyt spełnia warunki, klient musi złożyć do banku oświadczenie o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego. Należy to zrobić na piśmie wraz z wskazaniem naruszeń w umowie kredytowej. Jeśli bank nie uzna zgłaszanych roszczeń, sprawę można skierować na drogę sądową.

Polscy kredytobiorcy w ostatnim czasie coraz częściej decydują się na złożenie pozwu w sprawie SKD. Należy jednak pamiętać, że postępowanie to jest dwuinstancyjne. Zarówno konsument, jak i bank mają prawo do złożenia apelacji po niesatysfakcjonującym ich wyroku sądu I instancji. Istnieje także możliwość podpisania ugody z kredytodawcą na zaakceptowanych przez obie strony warunkach. Jednak przystanie na rozwiązanie polubowne zazwyczaj wiąże się z ograniczeniem korzyści, które daje sankcja kredytu darmowego przy pozytywnym rozpatrzeniu roszczeń kredytobiorcy.

Votum Consumer Care – pomoc kredytobiorcom

Na pomoc kredytobiorcom w wyżej opisanej procedurze wychodzi Votum Consumer Care. Doskonale rozumiemy, że wielu konsumentów nie ma wystarczającej wiedzy prawnej i finansowej, by skutecznie przeciwstawić się instytucji o nieograniczonych wręcz zasobach. Doświadczenie ekspertów Votum Consumer Care przekładamy na realną ochronę kredytobiorców przed nieuczciwymi działaniami banków.

Votum Consumer Care oferuje bezpłatną analizę umowy kredytowej, która stanowi podstawę do skorzystania z sankcji kredytu darmowego. Wspieramy również klientów w kwestiach formalnych, a przede wszystkim reprezentujemy jego interesy w negocjacjach z bankiem. 

Votum Consumer care sankcja kredytu darmowego

Czy bank zwraca odsetki – podsumowanie

Sankcja kredytu darmowego dotyczy umów o kredyt konsumencki, takich jak kredyt gotówkowy, kredyt na zakup samochodu, remont mieszkania czy wakacje, ale także kredytów na inne cele. Ważne jest, aby kredyt nie był zaciągnięty na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej. Warto dodać, że wysokość kredytu objętego SKD nie może przekroczyć 255 550 zł. Dzięki sankcji kredytu darmowego kredytobiorca ma możliwość spłaty wyłącznie kapitału, bez konieczności ponoszenia kosztów odsetkowych oraz innych opłat, a w przypadku korzystnego wyroku sądu, może liczyć na zwrot zapłaconych kwot ponad kapitał.

W przypadku trudności można skorzystać z pomocy Votum Consumer Care. Skontaktuj się z nami, by zweryfikować swoją umowę, poznać swoje prawa i zawalczyć o zwrot odsetek od banku.

utworzone przez | mar 24, 2025 | Aktualności

Udostępnij:

Sprawdź, jak odzyskać pieniądze za błędy w umowie pożyczki.

Zwrot z banku może wynosić nawet: 52 863.61 >>>

R

Bezpłatna analiza umowy pożyczki

sankcja kredytu darmowego zwrot z banku

Twoją sprawą zajmą się

profesjonaliści

Dowiedz się więcej...

Sankcja kredytu darmowego w Alior Bank. Coraz więcej spraw trafia do sądów.

Coraz więcej klientów pozywa Alior Bank, powołując się na sankcję kredytu darmowego. Błędy w umowach mogą oznaczać zwrot odsetek i niższe raty. Sprawdź, czy Ciebie też to dotyczy.

Czy to kancelarie prawne spowodowały lawinę pozwów SKD?

Banki obwiniają kancelarie prawne za wzrost liczby pozwów związanych z SKD, ale Rzecznik Finansowy nie zostawia na tych zarzutach suchej nitki. W swoim stanowisku wskazuje na rzeczywistą przyczynę fali roszczeń — i nie jest nią działalność prawników. Co naprawdę stoi za masowymi pozwami? Sprawdzamy argumenty Rzecznika.

Błędy w umowie kredytu gotówkowego – na co uważać?

Przedstawiamy błędy w umowie, które mogą kwalifikować kredyt gotówkowy do sankcji kredytu darmowego. Sprawdź teraz.

Czy konsolidacja kredytu pozbawia prawa do sankcji kredytu darmowego?

Zastanawiasz się, czy konsolidacja kredytu może pozbawić Cię prawa do sankcji kredytu darmowego? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie konsekwencje niesie za sobą połączenie kredytów oraz na co warto zwrócić uwagę, zanim podejmiesz decyzję.

Czy tylko umowa kredytowa? Dokumenty SKD

Sprawdź, jakie dokumenty z banku musisz przeanalizować, aby skorzystać z sankcji kredytu darmowego.

Średnie wartości roszczeń w sprawach SKD

Jak kształtują się średnie wartości roszczeń w sprawach dotyczących sankcji kredytu darmowego? Sprawdź, na jakie korzyści mogą liczyć kredytobiorcy.

Czy kredyt w parabanku lub firmie pożyczkowej podlega sankcji kredytu darmowego?

Poznaj warunki, jakie musi spełniać kredyt lub pożyczka, aby podlegać sankcji kredytu darmowego.

Rzecznik Finansowy pomoże konsumentom w walce o SKD?

Rzecznik Finansowy wspiera kredytobiorców w walce z nieuczciwymi praktykami banków. Sprawdź, jak skorzystać z przysługujących Ci praw i skonsultuj swoją umowę z ekspertami.

Czy nowa ustawa ograniczy korzystanie z SKD?

Ustawa o kredycie konsumenckim musi zostać dostosowana do unijnych wymogów. Czy banki na tym skorzystają, a kredytobiorcy będą mieć ograniczone prawa do SKD?

Bank odmawia SKD – jakie kroki może podjąć konsument?

Co zrobić, gdy kredytodawca nie uznaje oświadczenia o sankcji kredytu darmowego? Konsument może skierować sprawę do sądu!

Kontakt

Votum Consumer Care Sp. z o.o.

71 302 45 00

biuro@votum-cc.pl

ul. Wyścigowa 56i, 53-012 Wrocław

poniedziałek – piątek: 8.00 – 16.00

Bezpłatna analiza

Umów się na bezpłatną analizę. Sprawdzenie przez nas umowy kredytowej nie zobowiązuje Cię do skorzystania z naszej oferty.

Klauzula informacyjna
1. Administrator danych osobowych: Votum Consumer Care sp. z o.o.
2. Cele przetwarzania: kontakt z Administratorem; przedstawienie oferty, korzystanie z plików cookies.
3. Przysługujące prawa: dostępu i sprostowania danych, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu, wycofania zgody w każdym czasie.
Pełna informacja w Polityce prywatności.