Z jakiej podstawy prawnej wynika sankcja kredytu darmowego?

utworzone przez | gru 16, 2024 | Aktualności

Udostępnij:

W dobie rosnącej popularności kredytów konsumenckich coraz większe znaczenie zyskuje ochrona praw kredytobiorców przed nieuczciwymi praktykami instytucji finansowych. Jednym z narzędzi służących temu celowi jest sankcja kredytu darmowego. W poniższym artykule przybliżamy podstawy prawne, z których ona wynika.

Czym jest sankcja kredytu darmowego?

Sankcja kredytu darmowego (SKD) jest instytucją ochrony kredytobiorców gotówkowych przed nieuczciwymi działaniami banków i pożyczkodawców. Jeśli umowa kredytowa spełnia określone warunki, konsument może spłacać swoje zobowiązanie bez odsetek, prowizji i innych opłat. W celu skorzystania z sankcji kredytobiorca powinien złożyć w banku odpowiednie oświadczenie.

Sankcja kredytu darmowego – ustawa o kredycie konsumenckim

Opisywana instytucja jest przewidziana w art. 45 ustawy o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 r. Określa on zasady zwrotu kredytu bez odsetek w przypadku naruszenia warunków przez kredytodawcę. Sankcja kredytu darmowego może zostać wykorzystana, jeśli bank nie wywiąże się z obowiązków przewidzianych w ustawie. Są to między innymi aspekty opisane w poniższych artykułach:

  • 29 — umowa o kredyt konsumencki musi być sformułowana w formie pisemnej w sposób jasny i zrozumiały oraz niezwłocznie dostarczona kredytobiorcy.
  • 30 — umowa musi zawierać określone informacje, m.in.:
    • RRSO i całkowitą kwotę do zapłaty przez konsumenta (z obliczeniami),
    • informacje o innych kosztach kredytowych,
    • warunki odstąpienia konsumenta od umowy.
  • 31 — umowa o kredyt wiązany lub w formie odroczonej płatności musi dodatkowo zawierać opis i cenę nabycia towaru lub usługi.
  • 32 — umowa o kredyt konsumencki w rachunku oszczędnościowo- rozliczeniowym musi zawierać m.in. informacje o:
    • limicie kredytu,
    • całkowitym koszcie kredytu,
    • możliwości żądania w dowolnym momencie spłaty pełnej kwoty kredytu przez konsumenta,
    • informację o innych opłatach.

Kredytodawca nie może również naruszyć zapisów art. 33, art. 33a, art. 36a-36c.

sankcja kredytu darmowego, podstawa prawna, kodeks prawny

SKD a ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów

Ustawa o kredycie konsumenckim nie jest jedyną podstawą prawną, która ma znaczenie przy sprawach o kredyt darmowy. Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów z dnia 16 lutego 2007 r. zabezpiecza interesy konsumentów, w tym w zakresie nieuczciwych praktyk rynkowych. Taką praktyką jest np. nieinformowanie konsumentów o kosztach kredytu i opłatach ukrytych. Ustawa daje również Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) do interwencji w przypadkach zbiorowego naruszania interesów konsumentów.

    Sankcja kredytu darmowego a kodeks cywilny

    Również kodeks cywilny, który określa zasadę swobody umów oraz przepisy dotyczące ich zawierania, jest istotny przy interpretacji spraw dotyczących sankcji kredytu darmowego. Po pierwsze, zawiera on definicję konsumenta: “Za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową” (art. 22). Kodeks cywilny chroni kredytobiorców przed stosowaniem przez banki klauzul abuzywnych (niedozwolonych). Są to postanowienia, które kształtują prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco naruszają jego interesy. Może to dotyczyć np. ukrytych kosztów kredytu. 

      sankcja kredytu darmowego, podstawa prawna, analiza umowy kredytowej

      Pomoc kancelarii prawnej

      Analiza umowy kredytowej pod kątem sankcji kredytu darmowego wymaga biegłej znajomości prawa, przez co może być zadaniem niełatwym. Warto więc zgłosić do ekspertów, którzy specjalizują się w rozwiązywaniu sporów z instytucjami finansowymi. Doświadczeni pracownicy Votum Consumer Care dokładnie zweryfikują postanowienia umowy oraz sprawdzą, czy bank wywiązał się z obowiązków informacyjnych. Jeśli szukasz pomocy w analizie kredytu gotówkowego, skontaktuj się z nami.

      Dzięki przepisom zawartym w ustawie o kredycie konsumenckim, ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów oraz kodeksie cywilnym kredytobiorcy mają szansę uniknąć kosztów okołokredytowych. Sankcja kredytu darmowego pozwala skutecznie przeciwdziałać nieuczciwym praktykom ze strony banków.

      utworzone przez | gru 16, 2024 | Aktualności

      Udostępnij:

      Sprawdź, jak odzyskać pieniądze za błędy w umowie pożyczki.

      Zwrot z banku może wynosić nawet: 52 863.61 >>>

      R

      Bezpłatna analiza umowy pożyczki

      sankcja kredytu darmowego zwrot z banku

      Twoją sprawą zajmą się

      profesjonaliści

      Dowiedz się więcej...

      Czy nowa ustawa ograniczy korzystanie z SKD?

      Ustawa o kredycie konsumenckim musi zostać dostosowana do unijnych wymogów. Czy banki na tym skorzystają, a kredytobiorcy będą mieć ograniczone prawa do SKD?

      Bank odmawia SKD – jakie kroki może podjąć konsument?

      Co zrobić, gdy kredytodawca nie uznaje oświadczenia o sankcji kredytu darmowego? Konsument może skierować sprawę do sądu!

      SKD pod lupą Sądu Najwyższego – na jakie pytania odpowie?

      Sąd Najwyższy pochyli się nad kolejnymi zagadnieniami z zakresu sankcji kredytu darmowego. Sprawdź, jakie pytania rozpatruje wymiar sprawiedliwości.

      Jak sprawdzić, czy umowa kredytu spełnia warunki sankcji kredytu darmowego?

      Aby to sprawdzić należy dokonać weryfikacji umowy. W tym może pomóc Ci Votum Consumer Care!

      TSUE: Banki muszą informować o tym, jak liczą RRSO

      Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w słowackiej sprawie dotyczącej obowiązku ujawniania metod obliczania RRSO. Jego skutki odczują także polscy kredytobiorcy, którzy zmagają się z brakiem transparentności w umowach kredytowych.

      Kolejne pozwy sądowe w sprawie SKD trafią do sądów?

      Polskie banki mogą wkrótce stanąć przed jeszcze większą falą pozwów ze strony klientów. Szacuje się, że nawet 90% umów kredytowych może zawierać błędy.

      Pierwsze zabezpieczenie w sprawie SKD. Czy to początek zmian?

      obacz, jak najnowsze orzeczenie Sądu Okręgowego w Warszawie może wpłynąć na przyszłość spraw dotyczących sankcji kredytu darmowego. Jakie konsekwencje niesie za sobą ten precedens?

      Wzrost liczby pozwów w sprawie sankcji kredytu darmowego

      W końcówce 2024 roku zanotowano kolejny znaczny wzrost liczby pozwów w sprawie sankcji kredytu darmowego. Poznaj szczegóły.

      5 pytań o sankcję kredytu darmowego

      W głowach kredytobiorców może pojawiać się wiele wątpliwości związanych z sankcją kredytu darmowego. Odpowiadamy na kilka podstawowych pytań.

      Przełomowy wyrok TSUE o SKD dla milionów kredytobiorców w Polsce! Sprawa C-472/23

      Zapadł przełomowy wyrok TSUE o SKD w sprawie C-472/23. Przekonaj się, co może oznaczać dla milionów kredytobiorców w Polsce.

      Kontakt

      Votum Consumer Care Sp. z o.o.

      71 302 45 00

      biuro@votum-cc.pl

      ul. Wyścigowa 56i, 53-012 Wrocław

      poniedziałek – piątek: 8.00 – 16.00

      Bezpłatna analiza

      Umów się na bezpłatną analizę. Sprawdzenie przez nas umowy kredytowej nie zobowiązuje Cię do skorzystania z naszej oferty.

      Klauzula informacyjna
      1. Administrator danych osobowych: Votum Consumer Care sp. z o.o.
      2. Cele przetwarzania: kontakt z Administratorem; przedstawienie oferty, korzystanie z plików cookies.
      3. Przysługujące prawa: dostępu i sprostowania danych, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu, wycofania zgody w każdym czasie.
      Pełna informacja w Polityce prywatności.