Analiza umowy kredytowej – co należy przygotować?

utworzone przez | gru 2, 2024 | Aktualności

Udostępnij:

Analiza umowy kredytowej to pierwszy i zarazem kluczowy krok dla każdego kredytobiorcy, który chce sprawdzić możliwość skorzystania z sankcji kredytu darmowego. Ta instytucja pozwala konsumentowi odzyskać część kosztów kredytu w sytuacji, gdy bank naruszył określone przepisy ustawy o kredycie konsumenckim. Warto dokładnie sprawdzić zapisy umowy pod kątem potencjalnych uchybień. W artykule omówimy, jakie dokumenty są potrzebne do analizy kredytu gotówkowego.

Kto może skorzystać z sankcji kredytu darmowego?

Z sankcji kredytu darmowego mogą skorzystać konsumenci, którzy zaciągnęli kredyt gotówkowy bądź pożyczkę na cele prywatne. Umowa musi być zawarta po 18 grudnia 2011 r. na kwotę maksymalnie 255 550 złotych. Kredyt nie może być też obciążony hipoteką. Kluczowym warunkiem do skorzystania z sankcji kredytu darmowego jest jednak występowanie w umowie kredytowej tzw. klauzul abuzywnych, które są niezgodne z przepisami. To ich obecność ostatecznie może być podstawą do starania się o kredyt darmowy.

Na czym polega analiza umowy kredytowej?

Analiza umowy kredytowej polega na sprawdzeniu jej treści z wymogami ustawy o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 r. Należy też zweryfikować, czy wskazane w umowie wartości dotyczące kosztów kredytu bądź RRSO są prawidłowe. Warto w tym przypadku skorzystać z pomocy prawnika, który specjalizuje się w prawie bankowym i ochronie konsumentów.

analiza umowy kredytowej, SKD, Votum Consumer Care

Analiza umowy kredytowej – potrzebne dokumenty

Aby analiza umowy kredytowej mogła przebiec sprawnie, należy przygotować następujące dokumenty:

  • umowę kredytu,
  • regulamin (jeśli był załączony do umowy),
  • aneksy do umowy (jeśli były zawierane),
  • załącznik dotyczący taryf opłat i prowizji,
  • zaświadczenie o spłacie kredytu (w sprawach kredytów już spłaconych w całości).

Najczęstsze błędy w umowach kredytowych

Banki popełniają różne błędy w zapisach. W umowach o kredyt gotówkowy może więc występować jedno lub kilka naruszeń. Do zakwalifikowania zobowiązania do sankcji kredytu darmowego wystarczy istnienie jednego błędu. Jakie są zatem najczęstsze naruszenia banków?

  • Błędne informacje na temat udostępnionej kwoty kredytu, w szczególności wliczanie do kwoty kredytu opłat potrącanych przez bank w dacie zawarcia umowy, np. prowizji.
  • Nieprawidłowo wyliczone RRSO bądź całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta.
  • Niewystarczające informacje dotyczące oprocentowania, w tym zadłużenia przeterminowanego.
  • Błędnie wskazane bądź wyliczone koszty kredytu.
  • Brak bądź błędnie wskazane informacje dotyczące prawa odstąpienia od umowy.
  • Brak precyzyjnego wyjaśnienia informacji o możliwości wprowadzenia zmian lub nowych kosztów.
analiza umowy kredytowej, SKD, Votum Consumer Care

Sankcja kredytu darmowego

Jeśli analiza umowy kredytowej wykaże naruszenia przepisów, konsument może się powołać na sankcję kredytu darmowego. Skutkuje ona możliwością spłacania przez kredytobiorcę jedynie pożyczonej kwoty kapitału, bez odsetek, prowizji czy innych kosztów kredytowych.

Analiza umowy kredytowej – podsumowanie

Analiza umowy kredytowej pod kątem sankcji kredytu darmowego to istotny proces, który może pomóc konsumentom odzyskać część kosztów kredytu oraz obniżyć wysokości rat w przypadku kredytów aktywnych. Wymaga on przygotowania odpowiednich dokumentów i dokładnej weryfikacji ich zapisów. Skorzystanie z pomocy prawnika specjalizującego się w prawie bankowym zwiększa szanse na wykrycie naruszeń i skuteczne dochodzenie swoich praw. Skontaktuj się z ekspertami Votum Consumer Care. Nasz zespół bezpłatnie przeanalizuje Twoją umowę.

utworzone przez | gru 2, 2024 | Aktualności

Udostępnij:

Sprawdź, jak odzyskać pieniądze za błędy w umowie pożyczki.

Zwrot z banku może wynosić nawet: 52 863.61 >>>

R

Bezpłatna analiza umowy pożyczki

sankcja kredytu darmowego zwrot z banku

Twoją sprawą zajmą się

profesjonaliści

Dowiedz się więcej...

Czy nowa ustawa ograniczy korzystanie z SKD?

Ustawa o kredycie konsumenckim musi zostać dostosowana do unijnych wymogów. Czy banki na tym skorzystają, a kredytobiorcy będą mieć ograniczone prawa do SKD?

Bank odmawia SKD – jakie kroki może podjąć konsument?

Co zrobić, gdy kredytodawca nie uznaje oświadczenia o sankcji kredytu darmowego? Konsument może skierować sprawę do sądu!

SKD pod lupą Sądu Najwyższego – na jakie pytania odpowie?

Sąd Najwyższy pochyli się nad kolejnymi zagadnieniami z zakresu sankcji kredytu darmowego. Sprawdź, jakie pytania rozpatruje wymiar sprawiedliwości.

Jak sprawdzić, czy umowa kredytu spełnia warunki sankcji kredytu darmowego?

Aby to sprawdzić należy dokonać weryfikacji umowy. W tym może pomóc Ci Votum Consumer Care!

TSUE: Banki muszą informować o tym, jak liczą RRSO

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w słowackiej sprawie dotyczącej obowiązku ujawniania metod obliczania RRSO. Jego skutki odczują także polscy kredytobiorcy, którzy zmagają się z brakiem transparentności w umowach kredytowych.

Kolejne pozwy sądowe w sprawie SKD trafią do sądów?

Polskie banki mogą wkrótce stanąć przed jeszcze większą falą pozwów ze strony klientów. Szacuje się, że nawet 90% umów kredytowych może zawierać błędy.

Pierwsze zabezpieczenie w sprawie SKD. Czy to początek zmian?

obacz, jak najnowsze orzeczenie Sądu Okręgowego w Warszawie może wpłynąć na przyszłość spraw dotyczących sankcji kredytu darmowego. Jakie konsekwencje niesie za sobą ten precedens?

Wzrost liczby pozwów w sprawie sankcji kredytu darmowego

W końcówce 2024 roku zanotowano kolejny znaczny wzrost liczby pozwów w sprawie sankcji kredytu darmowego. Poznaj szczegóły.

5 pytań o sankcję kredytu darmowego

W głowach kredytobiorców może pojawiać się wiele wątpliwości związanych z sankcją kredytu darmowego. Odpowiadamy na kilka podstawowych pytań.

Przełomowy wyrok TSUE o SKD dla milionów kredytobiorców w Polsce! Sprawa C-472/23

Zapadł przełomowy wyrok TSUE o SKD w sprawie C-472/23. Przekonaj się, co może oznaczać dla milionów kredytobiorców w Polsce.

Kontakt

Votum Consumer Care Sp. z o.o.

71 302 45 00

biuro@votum-cc.pl

ul. Wyścigowa 56i, 53-012 Wrocław

poniedziałek – piątek: 8.00 – 16.00

Bezpłatna analiza

Umów się na bezpłatną analizę. Sprawdzenie przez nas umowy kredytowej nie zobowiązuje Cię do skorzystania z naszej oferty.

Klauzula informacyjna
1. Administrator danych osobowych: Votum Consumer Care sp. z o.o.
2. Cele przetwarzania: kontakt z Administratorem; przedstawienie oferty, korzystanie z plików cookies.
3. Przysługujące prawa: dostępu i sprostowania danych, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu, wycofania zgody w każdym czasie.
Pełna informacja w Polityce prywatności.