Santander Bank Polska sprzedany. Co to oznacza dla kredytobiorców?

utworzone przez | maj 13, 2025 | Aktualności

Udostępnij:

Austriacki Erste Group przejmuje Santander Bank Polska. Czym to skutkuje dla kredytobiorców? Czy powinni się obawiać? Co z sankcją kredytu darmowego? Prezes Zarządu Votum Consumer Care Paweł Wójcik uspokaja.

Santander Bank Polska ma nowego właściciela

Erste Group to grupa finansowa w Europie Środkowej. Jest jedną z najsilniejszych w tym regionie. Przejmuje 49 proc. akcji Santander Bank Polska za 6,8 mld euro (to ok. 30 mld zł). Transakcja ma mieć miejsce pod koniec bieżącego roku. Erste Group wykupuje również 50 proc. papierów wartościowych Santander TFI. Z doniesień wynika, że dotychczasowy właściciel może zostać w Polsce. Hiszpańska grupa planuje nabyć 60 proc. akcji Santander Consumer Banku.

sankcja kredytu darmowego, korzyści kredytobiorcy, Votum Consumer Care

Co to oznacza dla kredytobiorców?

Na koniec marca tego roku Santander Bank Polska miał 5,5 mln klientów detalicznych, 557 tys. klientów MŚP (małych i średnich przedsiębiorców) i 27,6 tys. bankowości biznesowej i korporacyjnej. Wielu polaków ma w tym banku kredyty gotówkowe czy hipoteczne i przejęcie banku może budzić ich niepokój. Jednak wszystkie podpisane umowy zachowują swoją moc. Dla kredytobiorców nic więc nie ulega zmianie. W przyszłości pewnie ulegnie zmiana nazwy banku i szczegóły jego oferty, ale wszystkie już zawarte umowy i zobowiązania pozostają bez zmian. Warto jednak zwrócić uwagę, że bank może proponować klientom zmiany poprzez aneksy do umów. Zalecane jest dokładne zapoznanie się ze szczegółami aneksu przed jego podpisaniem.

Przejęcia na rynku bankowym często budzą emocje, ale zazwyczaj z perspektywy samych Klientów nie oznaczają większych zmian. Co do zasady numery rachunków bankowych, umowy kredytowe i karty płatnicze pozostają te same. Oczywiście trzeba przyzwyczaić się do nowej nazwy i zasad obsługi przez nowy podmiot.

Natomiast jeśli chodzi o dochodzenie roszczeń przez kredytobiorców z tytułu sankcji kredytu darmowego, to zachowują oni prawo do kwestionowania pierwotnie zawartych umów, nawet jak zmienił się właściciel banku. Tak samo już rozpoczęte postępowania są kontynuowane, zarówno przedsądowe, jak i sądowe.

Paweł Wójcik, Prezes Zarządu Votum Consumer Care

Sankcja kredytu darmowego dla klientów Santandera

Dla kredytobiorców Santander Bank Polska może być również fakt, że wciąż mogą skorzystać z sankcji kredytu darmowego. O co w niej chodzi? Jest to przewidziana w polskim ustawodawstwie instytucja, dzięki której klienci banku posiadający kredyt konsumencki gotówkowy mogą starać się o zwrot kosztów kredytowych. Koniecznym do tego warunkiem jest występowanie w umowie z Santander Bank Polska błędów i naruszeń, np. związanych z nieprawidłowym podaniem RRSO czy całkowitego kosztu kredytu.

dokumenty SKD Votum Consumer Care sankcja kredytu darmowego

Jak zgłosić kredyt darmowy?

Jeżeli w Twojej umowie kredytowej występują przesłanki do zastosowania sankcji, należy zgłosić sprawę do Santander Bank Polska poprzez złożenie odpowiedniego oświadczenia. Powinno ono określać, dlaczego można przekształcić kredyt na darmowy. Następnie kredytodawca rozpatruje zgłosznie. W wielu przypadkach banki odrzucają żądania konsumentów. Wówczas moga oni skierować sprawę na drogę postępowania sądowego. Zdarzyły się jednak przypadki, że Santander Bank Polska uznał roszczenia klienta w sprawie sankcji kredytu darmowego. Więcej o tym pisaliśmy tutaj.

Zmiany w Santander Bank Polska – podsumowanie

Przejęcie Santander Bank Polska przez austriacką Erste Group niewątpliwie budzi zainteresowanie i emocje wśród klientów, zwłaszcza tych posiadających kredyty. Jednak kredytobiorcy nie mają powodów do obaw. Zawarte wcześniej umowy pozostają w mocy i nie ulegają zmianie wskutek zmiany właściciela banku. Kluczowe jest, aby uważnie czytać wszelkie nowe propozycje aneksów i dokumentów, które mogą pojawić się w okresie transformacji.

Ważna wiadomość dotyczy również możliwości dochodzenia swoich praw – m.in. w ramach tzw. sankcji kredytu darmowego. Zmiana właściciela nie wpływa na możliwość skorzystania z tej instytucji.  Przejęcie banku to ważne wydarzenie na rynku, ale z punktu widzenia konsumenta najważniejsze jest to, że obowiązujące umowy pozostają bezpieczne, a prawa klientów – nienaruszone.

utworzone przez | maj 13, 2025 | Aktualności

Udostępnij:

Sprawdź, jak odzyskać pieniądze za błędy w umowie pożyczki.

Zwrot z banku może wynosić nawet: 52 863.61 >>>

R

Bezpłatna analiza umowy pożyczki

sankcja kredytu darmowego zwrot z banku

Twoją sprawą zajmą się

profesjonaliści

Dowiedz się więcej...

Czy bank może odmówić sankcji kredytu darmowego?

Sankcja kredytu darmowego to jedno z najskuteczniejszych narzędzi ochrony praw konsumentów. Pozwala odzyskać prowizje, odsetki i inne koszty kredytu, jeśli w umowie wystąpiły błędy formalne. Ale co, jeśli bank nie chce jej uznać? Sprawdź, kiedy masz prawo do SKD, jak zgłosić roszczenie, co zrobić w razie odmowy i które instytucje najczęściej popełniają błędy.

Sankcja kredytu darmowego – jak dochodzić swoich praw?

Sankcja kredytu darmowego to ważna instytucja ochrony konsumenta w przypadku nieuczciwych praktyk bankowych. Dzięki niej możesz odzyskać nadpłacone odsetki i prowizje, a tym samym zmniejszyć koszty zaciągniętego kredytu. W artykule podpowiadamy, jak dochodzić swoich praw dzięki sankcji kredytu darmowego.

TSUE w sprawie SKD. Jakie kwestie rozstrzygnie Trybunał?

Czy każdy błąd w umowie kredytowej powinien oznaczać darmowy kredyt? TSUE ma rozstrzygnąć kluczowe spory dotyczące sankcji kredytu darmowego. Stawką są nie tylko prawa konsumentów i miliardowe roszczenia wobec banków, ale także przyszłość rynku kredytów konsumenckich w Polsce. Zobacz, jakie pytania prejudycjalne trafiły na stół Trybunału i co może oznaczać ich rozstrzygnięcie.

Zwrot prowizji po zakończeniu kredytu – czy to możliwe?

Czy po spłacie kredytu gotówkowego masz szansę odzyskać część zapłaconej prowizji? Sankcja kredytu darmowego pozwala na zwrot nie tylko odsetek, ale i innych kosztów, jeśli w umowie pojawiły się nieprawidłowości. Warto poznać swoje prawa i dowiedzieć się, kiedy i na jakich zasadach można ubiegać się o zwrot prowizji po zakończeniu kredytu.

Jak uzyskać zwrot odsetek z kredytu konsumenckiego?

Czy wiesz, że możesz odzyskać część lub nawet wszystkie koszty swojego kredytu konsumenckiego? Dzięki sankcji kredytu darmowego oraz przepisom dotyczącym wcześniejszej spłaty zobowiązania, masz prawo domagać się zwrotu odsetek, prowizji i innych opłat. Sprawdź, kiedy i jak możesz skorzystać z tych rozwiązań, by zaoszczędzić nawet tysiące złotych!

Odzyskanie odsetek z mBanku – czy to możliwe?

Masz kredyt w mBanku? Możliwe, że możesz odzyskać nadpłacone odsetki. Sprawdź, czym jest sankcja kredytu darmowego i jak z niej skorzystać. Dzięki niej możesz domagać się zwrotu kosztów, jeśli bank naruszył obowiązki informacyjne przy udzielaniu kredytu.

Alior Bank przełamuje milczenie. Tworzy milionowe rezerwy na sprawy SKD

Jako pierwszy bank w Polsce, Alior otwarcie przyznał, że ryzyko związane z sankcją kredytu darmowego jest realne i poważne. W raporcie za I kwartał 2025 roku ujawnił utworzenie rezerwy w wysokości 53 mln zł na potencjalne przegrane procesy z konsumentami. To bezprecedensowy krok, który może wywołać lawinę kolejnych pozwów i zmusić inne banki do działania. Czym jest SKD, kto może z niej skorzystać i dlaczego właśnie Alior Bank pierwszy zdecydował się na taki ruch?

Błędne RRSO w umowie kredytowej – jakie kroki podjąć?

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) stanowi jeden z kluczowych wskaźników, który umożliwia porównanie ofert różnych instytucji finansowych. Co jednak zrobić, gdy okazuje się, że w umowie występuje błędne RRSO w umowie?

Sukces Klienta! BNP Paribas uznaje SKD bez procesu!

Klienci odzyskują pieniądze z tytułu SKD bez sądowej batalii – BNP Paribas przyjmuje reklamacje i zwraca środki dobrowolnie. To dowód, że można skutecznie dochodzić swoich praw bez długotrwałych procedur. Sprawdź szczegóły sprawy.

Banki w ogniu pozwów. Zagrażają im darmowe kredyty

Banki mierzą się z rosnącą liczbą pozwów o sankcję kredytu darmowego – konsumenci coraz częściej żądają zwrotu wszystkich kosztów kredytu. Choć banki publicznie umniejszają problem, wprowadzają zmiany w umowach, szkolą pracowników i dbają o wizerunek. SKD staje się jednym z największych wyzwań prawnych 2025 roku.

Kontakt

Votum Consumer Care Sp. z o.o.

71 302 45 00

biuro@votum-cc.pl

ul. Wyścigowa 56i, 53-012 Wrocław

poniedziałek – piątek: 8.00 – 16.00

Bezpłatna analiza

Umów się na bezpłatną analizę. Sprawdzenie przez nas umowy kredytowej nie zobowiązuje Cię do skorzystania z naszej oferty.

Klauzula informacyjna
1. Administrator danych osobowych: Votum Consumer Care sp. z o.o.
2. Cele przetwarzania: kontakt z Administratorem; przedstawienie oferty, korzystanie z plików cookies.
3. Przysługujące prawa: dostępu i sprostowania danych, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu, wycofania zgody w każdym czasie.
Pełna informacja w Polityce prywatności.