Austriacki Erste Group przejmuje Santander Bank Polska. Czym to skutkuje dla kredytobiorców? Czy powinni się obawiać? Co z sankcją kredytu darmowego? Prezes Zarządu Votum Consumer Care Paweł Wójcik uspokaja.
Santander Bank Polska ma nowego właściciela
Erste Group to grupa finansowa w Europie Środkowej. Jest jedną z najsilniejszych w tym regionie. Przejmuje 49 proc. akcji Santander Bank Polska za 6,8 mld euro (to ok. 30 mld zł). Transakcja ma mieć miejsce pod koniec bieżącego roku. Erste Group wykupuje również 50 proc. papierów wartościowych Santander TFI. Z doniesień wynika, że dotychczasowy właściciel może zostać w Polsce. Hiszpańska grupa planuje nabyć 60 proc. akcji Santander Consumer Banku.

Co to oznacza dla kredytobiorców?
Na koniec marca tego roku Santander Bank Polska miał 5,5 mln klientów detalicznych, 557 tys. klientów MŚP (małych i średnich przedsiębiorców) i 27,6 tys. bankowości biznesowej i korporacyjnej. Wielu polaków ma w tym banku kredyty gotówkowe czy hipoteczne i przejęcie banku może budzić ich niepokój. Jednak wszystkie podpisane umowy zachowują swoją moc. Dla kredytobiorców nic więc nie ulega zmianie. W przyszłości pewnie ulegnie zmiana nazwy banku i szczegóły jego oferty, ale wszystkie już zawarte umowy i zobowiązania pozostają bez zmian. Warto jednak zwrócić uwagę, że bank może proponować klientom zmiany poprzez aneksy do umów. Zalecane jest dokładne zapoznanie się ze szczegółami aneksu przed jego podpisaniem.
Przejęcia na rynku bankowym często budzą emocje, ale zazwyczaj z perspektywy samych Klientów nie oznaczają większych zmian. Co do zasady numery rachunków bankowych, umowy kredytowe i karty płatnicze pozostają te same. Oczywiście trzeba przyzwyczaić się do nowej nazwy i zasad obsługi przez nowy podmiot.
Natomiast jeśli chodzi o dochodzenie roszczeń przez kredytobiorców z tytułu sankcji kredytu darmowego, to zachowują oni prawo do kwestionowania pierwotnie zawartych umów, nawet jak zmienił się właściciel banku. Tak samo już rozpoczęte postępowania są kontynuowane, zarówno przedsądowe, jak i sądowe.
Sankcja kredytu darmowego dla klientów Santandera
Dla kredytobiorców Santander Bank Polska może być również fakt, że wciąż mogą skorzystać z sankcji kredytu darmowego. O co w niej chodzi? Jest to przewidziana w polskim ustawodawstwie instytucja, dzięki której klienci banku posiadający kredyt konsumencki gotówkowy mogą starać się o zwrot kosztów kredytowych. Koniecznym do tego warunkiem jest występowanie w umowie z Santander Bank Polska błędów i naruszeń, np. związanych z nieprawidłowym podaniem RRSO czy całkowitego kosztu kredytu.

Jak zgłosić kredyt darmowy?
Jeżeli w Twojej umowie kredytowej występują przesłanki do zastosowania sankcji, należy zgłosić sprawę do Santander Bank Polska poprzez złożenie odpowiedniego oświadczenia. Powinno ono określać, dlaczego można przekształcić kredyt na darmowy. Następnie kredytodawca rozpatruje zgłosznie. W wielu przypadkach banki odrzucają żądania konsumentów. Wówczas moga oni skierować sprawę na drogę postępowania sądowego. Zdarzyły się jednak przypadki, że Santander Bank Polska uznał roszczenia klienta w sprawie sankcji kredytu darmowego. Więcej o tym pisaliśmy tutaj.
Zmiany w Santander Bank Polska – podsumowanie
Przejęcie Santander Bank Polska przez austriacką Erste Group niewątpliwie budzi zainteresowanie i emocje wśród klientów, zwłaszcza tych posiadających kredyty. Jednak kredytobiorcy nie mają powodów do obaw. Zawarte wcześniej umowy pozostają w mocy i nie ulegają zmianie wskutek zmiany właściciela banku. Kluczowe jest, aby uważnie czytać wszelkie nowe propozycje aneksów i dokumentów, które mogą pojawić się w okresie transformacji.
Ważna wiadomość dotyczy również możliwości dochodzenia swoich praw – m.in. w ramach tzw. sankcji kredytu darmowego. Zmiana właściciela nie wpływa na możliwość skorzystania z tej instytucji. Przejęcie banku to ważne wydarzenie na rynku, ale z punktu widzenia konsumenta najważniejsze jest to, że obowiązujące umowy pozostają bezpieczne, a prawa klientów – nienaruszone.