Obecnie coraz głośniej mówi się o instytucji, jaką jest sankcja kredytu darmowego. Pozwala ona na odzyskanie od banku już zapłaconych kosztów kredytu i zmniejszenie przyszłych rat. Zastosowanie jej wobec naruszających prawo konsumenckie kredytodawców ma więc istotne korzyści dla kredytobiorcy. Warto wiedzieć, jakie rodzaje kredytów spełniają wymagania, aby skutecznie ubiegać się o zwrot odsetek i prowizji. Poznanie zasad i kryteriów kwalifikacji pozwala na świadome korzystanie z tego narzędzia w sporze z instytucją finansową.
Czym jest sankcja kredytu darmowego?
Sankcja kredytu darmowego (SKD) to instytucja prawna, której celem jest ochrona konsumentów przed naruszającymi ich prawa działaniami banków i pożyczkodawców. Kluczowy warunek, który pozwala kredytobiorcy na zgłoszenie roszczeń w sprawie kredytu darmowego, to występowanie w umowie kredytowej klauzul abuzywnych. Czym są owe klauzule? To nic innego jak zapisy naruszające konkretne punkty ustawy o kredycie konsumenckim. Wskazują one obowiązki kredytodawcy dotyczące odpowiedniego poinformowania konsumenta np. o przysługujących mu prawach. Błędy banków mogą być również związane z nieprawidłowym wyliczeniem RRSO lub całkowitej kwoty kredytu.
Jakie kredyty kwalifikują się do SKD?
Nie każdy kredytobiorca może skorzystać z sankcji kredytu darmowego. Po pierwsze zobowiązanie finansowe musi być zaciągnięte przez konsumenta na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą. Maksymalna pożyczona kwota nie może przekraczać 255 550 złotych.
Jakie w takim razie umowy najczęściej podlegają pod sankcję kredytu darmowego? Są to kredyty lub pożyczki:
- gotówkowe na dowolny cel konsumpcyjny,
- konsolidacyjne,
- samochodowe,
- na remont mieszkania bądź domu.
Co ważne, kredyt nie może być zabezpieczony hipoteką ani zawarty przed 18 grudnia 2011 r., od kiedy to ustawa o kredycie konsumenckim funkcjonuje w obecnym brzmieniu.

Sankcja kredytu darmowego a kredyt spłacony
Co w przypadku, gdy o błędach w umowie kredytodawca dowiedział się dopiero po spłacie kredytu? Sankcja kredytu darmowego nie działa tylko wobec kredytów aktywnych, a obejmuje też już uregulowane zobowiązania. Jednak w takich okolicznościach obowiązuje termin zgłoszenia roszczeń do banku. Wynosi on maksymalnie rok od daty rozliczenia się z kredytodawcą lub pożyczkodawcą. Jeśli konsument w tym czasie złoży w banku oświadczenie o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego, może liczyć na zwrot kosztów kredytowych. Kredyt spłacony nie oznacza więc niemożliwości dociekania przez kredytobiorcę swoich praw.
Czy warto skorzystać z pomocy prawnej?
Pierwszym krokiem do skorzystania z sankcji kredytu darmowego jest dokładana analiza umowy kredytowej oraz innych związanych z nią dokumentów, m.in. aneksów i regulaminów. Warto przy tym skorzystać z pomocy prawnika specjalizującego się w prawie bankowym. Wiedza i doświadczenie eksperta znacząco ułatwiają i usprawniają nie tylko weryfikację umowy, ale też ewentualne postępowanie sądowe. Zespół Votum Consumer Care skutecznie pomaga konsumentom na każdym etapie sporu z bankiem w sprawie sankcji kredytu darmowego. Od przygotowania niezbędnych dokumentów po reprezentowanie klienta w negocjacjach z bankiem.

Sankcja kredytu darmowego – podsumowanie
Jeśli na podstawie przedstawionych w artykule informacji uważasz, że twój kredyt może kwalifikować się do sankcji kredytu darmowego – czas działać! W przypadkach naruszeń praw konsumenta prawo stoi po jego stronie. Skontaktuj się z nami, aby bezpłatnie zweryfikować umowę kredytową i sprawdzić, na jakie korzyści możesz liczyć.