Czy nowa ustawa ograniczy korzystanie z SKD?

utworzone przez | mar 20, 2025 | Aktualności

Udostępnij:

Pod koniec 2024 roku Związek Banków Polskich szacował, że liczba spraw sądowych dotyczących sankcji kredytu darmowego przekroczy 11 tysięcy. Banki wskazują, że obecne przepisy, w tym dotyczące SKD, mogą być efektem niewłaściwego wdrożenia unijnej dyrektywy, co rodzi pewne trudności interpretacyjne. Z tego powodu pojawiły się propozycje, aby obniżyć odsetki o połowę za błędy w umowach kredytowych. Pytanie, które się pojawia, to czy nowa ustawa o kredycie konsumenckim wprowadzi zmiany, które ograniczą dostępność sankcji kredytu darmowego dla kredytobiorców?

Nowa ustawa o kredycie konsumenckim zaszkodzi kredytobiorcom?

Nowa dyrektywa unijna dotycząca kredytów konsumenckich, która weszła w życie w listopadzie 2023 roku, zobowiązuje państwa członkowskie, w tym Polskę, do implementacji odpowiednich przepisów do listopada 2025 roku. W związku z tym rozpoczęto prace nad nową ustawą o kredycie konsumenckim, której celem jest dostosowanie krajowych przepisów do wymogów unijnych. W ramach tych zmian planowane jest m.in. doprecyzowanie przepisów dotyczących SKD. Wiele dotychczasowych problemów związanych z sankcją wynika z nieprecyzyjnych regulacji krajowych, które wymagałyby korekty w nadchodzącej nowelizacji. UOKiK prowadzi badania nad skalą problemu, a wyniki będą miały wpływ na kształt przyszłej ustawy. Nowe przepisy prawdopodobnie będą obejmować znacznie krótszą listę prezentującą błędy w umowie kredytowej, które pozwalają odzyskać pieniądze.

Bankowcy chcą proporcjonalności do wagi naruszonego obowiązku

Przedstawiciele sektora bankowego wskazują, że obecne przepisy dotyczące sankcji kredytu darmowego są zbyt rygorystyczne. Chociaż prawo unijne wymaga wprowadzenia sankcji w przypadku naruszeń, to w Polsce są one stosowane zbyt szeroko. Bankowcy podkreślają, że tak surowa sankcja powinna mieć zastosowanie tylko w sytuacjach, które stanowią poważne naruszenie praw konsumenta lub są związane z istotnymi błędami informacyjnymi. W przypadku drobnych uchybień, które nie wpływają na atrakcyjność oferty kredytowej, stosowanie SKD nie wydaje się uzasadnione. Prezes Związku Banków Polskich, Tadeusz Białek, zaznacza, że celem nie jest całkowite zniesienie sankcji, lecz wprowadzenie proporcjonalności, która będzie zgodna z unijnymi regulacjami, a także nie utrudni działalności kredytowej banków.

równowaga praw konsumentów i banków

Kredyt w połowie darmowy – pomysł ZBP na uniknięcie kosztów SKD

Związek Banków Polskich zaprezentował propozycję zmiany przepisów regulujących sankcję kredytu darmowego, mając na celu bardziej elastyczne podejście. Zgodnie z tym pomysłem, kredytobiorca, w przypadku naruszenia przez bank obowiązków, które skutkują aktywacją sankcji kredytu darmowego, miałby zwrócić tylko kapitał kredytu z odsetkami obniżonymi do połowy wartości umownych odsetek. Proponowana zmiana przewiduje także stopniowanie sankcji w zależności od rodzaju naruszenia. W przypadku nieprawidłowości związanych z opłatami i prowizjami konsument mógłby uzyskać kredyt bez dodatkowych kosztów pozaodsetkowych. ZBP planuje również ograniczyć listę obowiązków informacyjnych do tych, które mają kluczowe znaczenie dla interesów konsumenta, biorąc pod uwagę orzecznictwo TSUE. Sankcja kredytu darmowego a zwrot odsetek to kwestia, która nurtuje zarówno kredytobiorców jak i cały sektor bankowy, dlatego problem ten musi zostać rozwiązany jeszcze przed wejściem w życie nowych regulacji.

Sprawy o SKD, które toczą się w sądzie są bezpieczne?

W kwestii roszczeń wynikających z sankcji kredytu darmowego eksperci wskazują, że obecne przepisy prawne zapewniają ochronę praw nabytych. Jak podkreślają, prawo nie działa wstecz, a to oznacza, że zmiany w przepisach nie będą miały wpływu na sprawy toczące się już przed sądami. Ponadto, każdy próbny ruch zmierzający do ograniczenia roszczeń związanych z zawartymi wcześniej umowami może spotkać się z zarzutem niezgodności z Konstytucją RP. Prawnicy reprezentujący konsumentów twierdzą, że choć rząd może próbować ograniczyć skutki SKD, będzie to proces skomplikowany zarówno pod względem prawnym, jak i politycznym. Może się okazać, że sprawy o SKD staną się poważnym wyzwaniem dla sektora finansowego, ponieważ mogą dotyczyć nawet większości Polaków.

sala sądowa Votum Consumer Care

Jak sprawdzić, czy przysługuje sankcja kredytu darmowego?

Sankcja kredytu darmowego dotyczy umów o kredyt konsumencki, takich jak kredyt gotówkowy, kredyt na zakup samochodu, remont mieszkania czy wakacje, ale także kredytów na inne cele. Ważne jest, aby kredyt nie był zaciągnięty na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej. Warto dodać, że wysokość kredytu objętego SKD nie może przekroczyć 255 550 zł. Dzięki sankcji kredytu darmowego kredytobiorca ma możliwość spłaty wyłącznie kapitału, bez konieczności ponoszenia kosztów odsetkowych oraz innych opłat, a w przypadku korzystnego wyroku sądu, może liczyć na zwrot zapłaconych kwot ponad kapitał.

Podsumowując, nadchodząca nowa ustawa o kredycie konsumenckim może wprowadzić znaczące zmiany w kwestii sankcji kredytu darmowego. Chociaż niektóre z proponowanych rozwiązań mogą ograniczyć możliwość korzystania z tej sankcji, nie oznacza to całkowitej eliminacji praw konsumentów. Ważne jest, aby nowe regulacje były zgodne z unijnymi wytycznymi oraz zapewniały równowagę między ochroną interesów konsumentów a zapewnieniem sprawności działalności kredytowej.

utworzone przez | mar 20, 2025 | Aktualności

Udostępnij:

Sprawdź, jak odzyskać pieniądze za błędy w umowie pożyczki.

Zwrot z banku może wynosić nawet: 52 863.61 >>>

R

Bezpłatna analiza umowy pożyczki

sankcja kredytu darmowego zwrot z banku

Twoją sprawą zajmą się

profesjonaliści

Dowiedz się więcej...

Sankcja kredytu darmowego w Alior Bank. Coraz więcej spraw trafia do sądów.

Coraz więcej klientów pozywa Alior Bank, powołując się na sankcję kredytu darmowego. Błędy w umowach mogą oznaczać zwrot odsetek i niższe raty. Sprawdź, czy Ciebie też to dotyczy.

Czy to kancelarie prawne spowodowały lawinę pozwów SKD?

Banki obwiniają kancelarie prawne za wzrost liczby pozwów związanych z SKD, ale Rzecznik Finansowy nie zostawia na tych zarzutach suchej nitki. W swoim stanowisku wskazuje na rzeczywistą przyczynę fali roszczeń — i nie jest nią działalność prawników. Co naprawdę stoi za masowymi pozwami? Sprawdzamy argumenty Rzecznika.

Błędy w umowie kredytu gotówkowego – na co uważać?

Przedstawiamy błędy w umowie, które mogą kwalifikować kredyt gotówkowy do sankcji kredytu darmowego. Sprawdź teraz.

Czy konsolidacja kredytu pozbawia prawa do sankcji kredytu darmowego?

Zastanawiasz się, czy konsolidacja kredytu może pozbawić Cię prawa do sankcji kredytu darmowego? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie konsekwencje niesie za sobą połączenie kredytów oraz na co warto zwrócić uwagę, zanim podejmiesz decyzję.

Czy tylko umowa kredytowa? Dokumenty SKD

Sprawdź, jakie dokumenty z banku musisz przeanalizować, aby skorzystać z sankcji kredytu darmowego.

Średnie wartości roszczeń w sprawach SKD

Jak kształtują się średnie wartości roszczeń w sprawach dotyczących sankcji kredytu darmowego? Sprawdź, na jakie korzyści mogą liczyć kredytobiorcy.

Czy kredyt w parabanku lub firmie pożyczkowej podlega sankcji kredytu darmowego?

Poznaj warunki, jakie musi spełniać kredyt lub pożyczka, aby podlegać sankcji kredytu darmowego.

Rzecznik Finansowy pomoże konsumentom w walce o SKD?

Rzecznik Finansowy wspiera kredytobiorców w walce z nieuczciwymi praktykami banków. Sprawdź, jak skorzystać z przysługujących Ci praw i skonsultuj swoją umowę z ekspertami.

Czy bank zwraca odsetki w ramach sankcji kredytu darmowego?

Co zyskuje kredytobiorca dzięki SKD? Czy można otrzymać zwrot prowizji i odsetek? Sprawdź odpowiedzi na te pytania i dowiedz się, jak skorzystać z sankcji.

Bank odmawia SKD – jakie kroki może podjąć konsument?

Co zrobić, gdy kredytodawca nie uznaje oświadczenia o sankcji kredytu darmowego? Konsument może skierować sprawę do sądu!

Kontakt

Votum Consumer Care Sp. z o.o.

71 302 45 00

biuro@votum-cc.pl

ul. Wyścigowa 56i, 53-012 Wrocław

poniedziałek – piątek: 8.00 – 16.00

Bezpłatna analiza

Umów się na bezpłatną analizę. Sprawdzenie przez nas umowy kredytowej nie zobowiązuje Cię do skorzystania z naszej oferty.

Klauzula informacyjna
1. Administrator danych osobowych: Votum Consumer Care sp. z o.o.
2. Cele przetwarzania: kontakt z Administratorem; przedstawienie oferty, korzystanie z plików cookies.
3. Przysługujące prawa: dostępu i sprostowania danych, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu, wycofania zgody w każdym czasie.
Pełna informacja w Polityce prywatności.