PKO BP to jeden z kluczowych podmiotów na rynku finansowym w Polsce oferujący różnorodne usługi bankowe. Jako jeden z potentanów udzielających m.in. kredytów konsumenckich, przez wiele lat konstruował umowy kredytowe, które dziś kierowane są do analizy pod kątem występowania wadliwych zapisów. Jeśli takie występują, konsument ma prawo do skorzystania z sankcji kredytu darmowego w PKO BP.
Sankcja kredytu darmowego w PKO BP
Sankcja kredytu darmowego w PKO BP jest mechanizmem, który umożliwia Klientom spłatę kredytu bez dodatkowych kosztów, pod warunkiem, że zostaną spełnione określone warunki. Zastosowanie sankcji kredytu darmowego w PKO BP może przynieść Kredytobiorcom realne korzyści, ponieważ mają szansę na uniknięcie dodatkowych opłat i prowizji przy spłacie kredytu lub pożyczki konsumenckiej.
Głównym celem wprowadzenia sankcji kredytu darmowego w PKO BP było zmniejszenie nieuczciwych praktyk bankowców, którzy w wielu przypadkach nie wywiązywali się z obowiązku informacyjnego podczas zawierania z Kredytobiorcą umowy o kredyt lub pożyczkę konsumencką. Aktualnie, ze względu na konieczność udzielenia kredytu bez dodatkowych kosztów, banki są zobowiązane do większej uwagi przy tworzeniu umów kredytowych. Co istotne, dzięki zastosowaniu SKD Kredytobiorca ma możliwość spłaty jedynie kapitału udzielonego przez bank, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. W rzeczywistości oznacza to, że konsument, który jest w trakcie spłaty kredytu lub do roku od jego całkowitej spłaty, może ubiegać się o częściowy zwrot kosztów.

W jakich sytuacjach można skorzystać z SKD w PKO BP?
W celu skorzystania z SKD w PKO BP, umowa kredytowa z bankiem musi spełniać określone wymagania. W pierwszej kolejności kwota kredytu nie może przekroczyć 255 550 złotych (uwzględniając opłaty około kredytowe) lub równowartości tej kwoty w innej walucie. Co więcej, jeśli zapisy znajdujące się w umowie naruszają przepisy występujące w Ustawie o kredycie konsumenckim, Kredytobiorca ma możliwość skorzystania z darmowego kredytu. W przypadku PKO PB sankcja kredytu darmowego dotyczy głównie naruszeń informacyjnych. Jeżeli w chwili zawierania umowy o kredyt lub pożyczkę konsumencką Kredytobiorca nie został poinformowany o wszystkich kosztach usługi, ma prawo złożyć wniosek o zastosowanie SKD. Co ciekawe, z instytucji można skorzystać również w przypadku, gdy koszty okołokredytowe są niewspółmiernie wysokie w porównaniu do kwoty kredytu lub pożyczki i przekraczają dopuszczalne normy zawarte w Ustawie o kredycie konsumenckim. Dodatkowo umowa musi być zawarta na cele konsumenckie, po 18 grudnia 2011 roku oraz nie może być obciążona hipoteką.
Przesłanki do zastosowania sankcji kredytu darmowego w PKO BP?
Instytucje finansowe udzielające kredyty i pożyczki są zobowiązane do przestrzegania określonych zasad prawnych, zwłaszcza zapisów chroniących interes konsumentów. Kredytobiorcy, którzy zauważą, że bank lub instytucja finansowa nie wywiązuje się ze swoich obowiązków lub robi to w nieprawidłowy sposób, ma prawo podjąć odpowiednie kroki prawne. W jakich przypadkach konsument może skorzystać z sankcji kredytu darmowego w PKO BP?
W celu skorzystania z sankcji kredytu darmowego w PKO BP Kredytobiorca musi przedłożyć do banku pisemne oświadczenie o chęci skorzystania z tej możliwości. W oświadczeniu należy podać wszelkie dane niezbędne do zidentyfikowania konsumenta oraz zawartego kredytu lub pożyczki, a także powołać się na wadliwe zapisy, które znalazły się w treści umowy. Na dokumencie należy złożyć podpis, a następnie przesłać listem poleconym lub złożyć osobiście w placówce. Dzięki zastosowanie SKD w PKO BP konsumenci mają szanse zaoszczędzić sporą kwotę pieniędzy, jednak warto pamiętać o tym, że z sankcji kredytu darmowego w PKO BP można skorzystać jeśli kredyt jest aktywny lub w przypadku, gdy od jego całkowitej spłaty nie minęło więcej niż 12 miesięcy.