Po przeanalizowaniu umowy pod kątem możliwości skorzystania z sankcji kredytu darmowego oraz wyliczeniu wartości roszczenia, kolejnym etapem jest wysłanie do kredytodawcy pisemnego oświadczenia, w którym konsument wskaże, że umowa kredytu zawiera naruszenia i w związku z tym korzystać on będzie z sankcji kredytu darmowego. Jakie są kolejne etapy postępowania przedprocesowego?
Wezwanie banku do zwrotu wpłaconych środków w sprawie sankcji kredytu darmowego
Jednocześnie z oświadczeniem można skierować do kredytodawcy wezwanie do zapłaty należnych roszczeń – wyliczonych na podstawie wydanego przez kredytodawcę zaświadczenia. W wezwaniu do zapłaty warto wyznaczyć konkretny termin, do którego kredytodawca ma czas, aby zwrócić wpłacone raty odsetkowe i inne koszty poniesione przez konsumenta. W wezwaniu należy wskazać numer rachunku bankowego, na który ma być dokonany zwrot. Ważnym elementem jest również uzasadnienie dochodzonych roszczeń. W tym miejscu można dokładniej:
- opisać naruszenia kredytodawcy,
- przedstawić podstawę prawną, na której kredytobiorca opiera swoje roszczenia,
- wyjaśnić jakich obowiązkowych elementów umowy kredytodawca nie zawarł w umowie kredytu bądź jakie błędy przy tym popełnił.
Terminy w kwestiach związanych z SKD
Co istotne, w sprawach sankcji kredytu darmowego, ważny jest moment doręczenia oświadczenia do kredytodawcy. Istotne jest, aby wysyłane pisma były kierowane za pośrednictwem rejestrowanych przesyłek. Na kolejnych etapach sprawy konieczne może być wykazanie i udowodnienie, kiedy dane pismo zostało wysłane i doręczone do kredytodawcy. Należy bowiem pamiętać, że z sankcji kredytu darmowego konsument skorzystać może w trakcie trwania umowy i maksymalnie do roku od dnia jej wykonania. Jeżeli kredytodawca nie wywiąże się z roszczeń na etapie polubownym, instytucja, do której skierowana będzie dalej sprawa, może zbadać zachowanie tego terminu.

Bezskuteczny upływ terminu wskazanego w wezwaniu do zapłaty, a także odmowna odpowiedź kredytodawcy, to znak dla konsumenta, że powinien podjąć dalsze czynności i rozważyć skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego. Dodatkowo, konsument po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu do zapłaty, może kredytodawcy naliczać odsetki ustawowe za opóźnienie, których dochodzić będzie również w postępowaniu sądowym.
Przygotowanie do wszczęcia postępowania sądowego w sprawie sankcji kredytu darmowego
Zainicjowanie postępowania sądowego to kolejny krok w dochodzeniu swoich roszczeń od kredytodawców, którzy aktualnie nie uznają wadliwości sporządzonych przez siebie umów o kredyt. Praktyka ta nie jest niczym nowym i jest uzasadniona ze względu na strategię, jaką kredytodawcy przyjmują w sporach z kredytobiorcami – konsumentami. Uznanie roszczeń konsumenta na etapie polubownym, zapewne mogłoby wywołać ogromne zainteresowanie zarówno ze strony mediów, podmiotów, które specjalizują się w sporach z instytucjami finansowymi, jak i wśród samych zainteresowanych – kredytobiorców. Można sobie wyobrazić, jaką reakcję mogłoby wywołać przyznanie przez kredytodawców, że oferowali swoim klientom wadliwe umowy, a aktualnie uznają roszczenia swoich kredytobiorców w zakresie sankcji kredytu darmowego. Zapewne spowodowałoby to falę kolejnych oświadczeń i wezwań do zapłaty kierowanych przez konsumentów.