W celu zastosowania sankcji kredytu darmowego, często niezbędne jest przeprowadzenie postępowania sądowego. Dla wielu Kredytobiorców jest to pierwsza wizyta w sądzie, dlatego zastanawiają się jak prawidłowo złożyć wniosek, jakie dane powinien zawierać i jak przebiega cały proces postępowania sądowego w kwestii sankcji kredytu darmowego.
Jak pozwać bank w sprawie sankcji kredytu darmowego?
W pozwie należy wskazać dane osoby bądź osób (w zależności kto występuje jako Kredytobiorca w umowie), która z występuje z powództwem oraz dane kredytodawcy. Następnie należy określić wartość dochodzonych roszczeń i je odpowiednio uzasadnić, tj. zawrzeć całą argumentację prawną i faktyczną potwierdzającą zasadność złożonego powództwa. Do pozwu załączane są dodatkowo dowody potwierdzające stanowisko konsumenta – wszelka dokumentacja kredytowa jaką posiada, w tym:
- umowa kredytu/pożyczki,
- regulamin,
- aneksy i wszelkie załączniki do umowy;
- korespondencja, jaką wymieniał z kredytodawcą na etapie przedsądowym;
- wyliczenia, których dokonał wraz z wyjaśnieniem ich
Na podstawie treści pozwu i dołączonych dokumentów Kredytobiorca musi przedstawić sądowi swoje stanowisko i jego słuszność.
Terminy w postępowaniu sądowym – SKD
Sąd rozpatrując sprawę w kwestii sankcji kredytu darmowego w pierwszej kolejności dokonuje analizy złożonego pozwu pod względem formalnym. Sprawdza czy pozew został opłacony w poprawnej wysokości, czy dołączone są wszelkie załączniki i dokumenty, na które powołuje się konsument, a także czy w treści pozwu są zawarte wszelkie obowiązkowe elementy.
Jeżeli warunki formalne zostały spełnione, kolejną czynnością sądu będzie wysłanie odpisu pozwu do pozwanego kredytodawcy wraz z wyznaczeniem mu terminu na złożenie odpowiedzi na pozew. Stwarza to możliwość do przedstawienia przez kredytodawcę swojego stanowiska, dowodów i zaprezentowania argumentacji. Przeważnie na złożenie odpowiedzi na pozew sądy wyznaczają kredytodawcom termin nie krótszy niż 30 dni, jednak zdarzają się i dużo dłuższe terminy – nawet do kilku miesięcy.
Nierzadko, po sporządzeniu i przesłaniu przez pozwanego odpowiedzi na pozew, sąd wyznacza stronie powodowej dodatkowy termin na złożenie kolejnego pisma, tzw. repliki, która stanowi ustosunkowanie się do odpowiedzi na pozew. Wymiana pism procesowych między stronami może zatem potrwać nawet do kilku miesięcy.
Koszty związane z procesem SKD
Złożenie pozwu o zapłatę przeciwko instytucji finansowej wiąże się zazwyczaj z obowiązkiem uregulowania opłaty sądowej, której wysokość ustalana jest ze względu na wartość dochodzonych roszczeń (mając na uwadze tzw. wartość przedmiotu sporu). Opłata wnoszona jest na rachunek bankowy sądu, w którym będzie rozpoznawana sprawa. Kredytobiorca w sprawie SKD (sankcji kredytu darmowego) ma prawo wnieść powództwo do sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania konsumenta bądź ze względu na miejsce, w którym siedzibę ma pozwany kredytodawca.