Sankcja kredytu darmowego. Kto może liczyć na darmowy kredyt?

utworzone przez | sty 29, 2024 | Aktualności

Udostępnij:

Biuro Informacji Kredytowej w raporcie za wrzesień 2023 wskazał, że w samym okresie od stycznia do września 2023 roku banki i SKOKi udzieliły 2492,1 tys. kredytów gotówkowych na kwotę 55.025 mld zł.  Udzielane kredyty, w dużej mierze związane są z umowami o kredyt konsumencki, a to oznacza, że setki tysięcy z nich mogą kwalifikować się do zastosowania sankcji kredytu darmowego. Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać darmowy kredyt?

Ustawa o kredycie konsumenckim a sankcja kredytu darmowego

Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, przez umowę o kredyt konsumencki rozumie się umowę o kredyt w wysokości nie większej niż 255 550 albo równowartość tej kwoty w walucie innej niż polska, którego udziela kredytodawca lub daje przyrzeczenie udzielenia konsumentowi. Dodatkowo, przez umowę o kredyt konsumencki uznaje się także umowę o kredyt niezabezpieczony hipoteką, który jest przeznaczony na remont domu albo lokalu mieszkalnego, którego wysokość nie przekracza wyżej wskazanej kwoty.

Ustawa dokładnie określa obowiązki kredytodawcy wobec konsumenta oraz obowiązkowe elementy umowy o kredyt konsumencki, których brak w umowie bądź wskazanie ich w nieprawidłowy sposób może powodować dla kredytodawcy negatywne konsekwencje, w tym powstanie roszczeń kredytobiorców dotyczących tzw. sankcji kredytu darmowego.

Co to jest sankcja kredytu darmowego?

Sankcja kredytu darmowego, uregulowana w art. 45 ustawy o kredycie konsumenckim stanowi, że w przypadku wskazanych naruszeń bądź niezgodności umowy z ustawą, konsument, po złożeniu kredytodawcy pisemnego oświadczenia, zwraca kredyt bez odsetek i innych kosztów kredytu w terminie i w sposób ustalony w umowie.

Zastosowanie sankcji kredytu darmowego powoduje, że wygasają roszczenia kredytodawcy wobec konsumenta o zapłatę odsetek i innych kosztów. Dodatkowo w sytuacji, kiedy konsument wcześniej uregulował na rzecz kredytodawcy odsetki i inne koszty okołokredytowe, ma prawo do wystosowania roszczenia w stosunku do kredytodawcy o zwrot wpłaconych kwot.

podpisanie umowy

Jakie są przesłanki do zastosowania sankcji kredytu darmowego?

Zastosowanie sankcji kredytu darmowego możliwe jest w sytuacji, gdy kredytodawca umyślnie naruszył lub nie dochował staranności przy wykonywaniu swoich obowiązków. Dodatkowo umowa zawarta jest po 18.12.2011 r., a kredytobiorca musi być w trakcie spłaty kredytu lub w ciągu roku od daty jego spłaty. Co więcej, kwota pożyczki nie może przekroczyć 255 550 zł lub równowartości tej kwoty w innej walucie. Konsument musi wykazać również, że kredytodawca naruszył jedno lub więcej praw wynikających z ustawy o kredycie konsumenckim.

Przykłady – skutki sankcji kredytu darmowego przy kredycie spłaconym

Kredyt spłacony, zawarty w 2013 roku. Po zastosowaniu sankcji kredytu darmowego, kredytodawca zobowiązany jest zwrócić kredytobiorcy całą uiszczoną przez niego kwotę z tytułu kosztów kredytu (np. prowizje, ubezpieczenia, odsetki).

całkowita kwota kredytu („na rękę”) 55000
kwota skredytowanych kosztów (np. prowizja) 15000
oprocentowanie 8%
czas trwania umowy (miesiące) 120
kwota łącznie spłacona 98581,94
po zastosowaniu SKD kwota do odzyskania od kredytodawcy 43581,94

Przykłady – skutki sankcji kredytu darmowego przy kredycie spłacanym przez kredytobiorcę

Kredyt w trakcie spłaty, zawarty w 2017 roku. Jeżeli kredyt nie jest jeszcze spłacony- kredytodawca zobowiązany jest zwrócić kredytobiorcy dotychczas uiszczone kwoty tytułem kosztów kredytu, zaś przyszłe raty będą pozbawione kosztów (odsetek i innych kosztów), zatem konsument spłacać będzie jedynie ratę kapitałową.

całkowita kwota kredytu („na rękę”)

55000

kwota skredytowanych kosztów (np. prowizja)

15000

oprocentowanie

8%

czas trwania umowy (miesiące)

120

po zastosowaniu SKD

kwota do odzyskania od kredytodawcy (spłacone dotychczas odsetki i część kosztów kredytowych)

27973,89

hipotetyczna kwota przyszłych odsetek umownych  (zaoszczędzona)

10226,41

Zaoszczędzone na przyszłość koszty okołokredytowe

14663,31

łączna korzyść konsumenta

52863,61

Stosowane przez kredytodawców sposoby wyliczania odsetek, kosztów, informowania m.in. o oprocentowaniu i potencjalnych kosztach kredytu, nie pozwalają konsumentom w sposób przejrzysty ustalić i zrozumieć koszty jakie muszą ponieść w związku z zawartą umową, a co z tym związane – porównać oferty kredytowe różnych kredytodawców. Warto zatem, aby konsument, który spłaca lub spłacił kredyt na warunkach wspominanych powyżej, przekazał swoją umowę kredytową specjalistom z Votum Consumer Care sp. z o.o., którzy dokonają bezpłatnej analizy pod kątem możliwości skorzystania z sankcji kredytu darmowe

utworzone przez | sty 29, 2024 | Aktualności

Udostępnij:

Sprawdź, jak odzyskać pieniądze za błędy w umowie pożyczki.

Zwrot z banku może wynosić nawet: 52 863.61 >>>

R

Bezpłatna analiza umowy pożyczki

sankcja kredytu darmowego zwrot z banku

Twoją sprawą zajmą się

profesjonaliści

Dowiedz się więcej...

Czy nowa ustawa ograniczy korzystanie z SKD?

Ustawa o kredycie konsumenckim musi zostać dostosowana do unijnych wymogów. Czy banki na tym skorzystają, a kredytobiorcy będą mieć ograniczone prawa do SKD?

Bank odmawia SKD – jakie kroki może podjąć konsument?

Co zrobić, gdy kredytodawca nie uznaje oświadczenia o sankcji kredytu darmowego? Konsument może skierować sprawę do sądu!

SKD pod lupą Sądu Najwyższego – na jakie pytania odpowie?

Sąd Najwyższy pochyli się nad kolejnymi zagadnieniami z zakresu sankcji kredytu darmowego. Sprawdź, jakie pytania rozpatruje wymiar sprawiedliwości.

Jak sprawdzić, czy umowa kredytu spełnia warunki sankcji kredytu darmowego?

Aby to sprawdzić należy dokonać weryfikacji umowy. W tym może pomóc Ci Votum Consumer Care!

TSUE: Banki muszą informować o tym, jak liczą RRSO

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w słowackiej sprawie dotyczącej obowiązku ujawniania metod obliczania RRSO. Jego skutki odczują także polscy kredytobiorcy, którzy zmagają się z brakiem transparentności w umowach kredytowych.

Kolejne pozwy sądowe w sprawie SKD trafią do sądów?

Polskie banki mogą wkrótce stanąć przed jeszcze większą falą pozwów ze strony klientów. Szacuje się, że nawet 90% umów kredytowych może zawierać błędy.

Pierwsze zabezpieczenie w sprawie SKD. Czy to początek zmian?

obacz, jak najnowsze orzeczenie Sądu Okręgowego w Warszawie może wpłynąć na przyszłość spraw dotyczących sankcji kredytu darmowego. Jakie konsekwencje niesie za sobą ten precedens?

Wzrost liczby pozwów w sprawie sankcji kredytu darmowego

W końcówce 2024 roku zanotowano kolejny znaczny wzrost liczby pozwów w sprawie sankcji kredytu darmowego. Poznaj szczegóły.

5 pytań o sankcję kredytu darmowego

W głowach kredytobiorców może pojawiać się wiele wątpliwości związanych z sankcją kredytu darmowego. Odpowiadamy na kilka podstawowych pytań.

Przełomowy wyrok TSUE o SKD dla milionów kredytobiorców w Polsce! Sprawa C-472/23

Zapadł przełomowy wyrok TSUE o SKD w sprawie C-472/23. Przekonaj się, co może oznaczać dla milionów kredytobiorców w Polsce.

Kontakt

Votum Consumer Care Sp. z o.o.

71 302 45 00

biuro@votum-cc.pl

ul. Wyścigowa 56i, 53-012 Wrocław

poniedziałek – piątek: 8.00 – 16.00

Bezpłatna analiza

Umów się na bezpłatną analizę. Sprawdzenie przez nas umowy kredytowej nie zobowiązuje Cię do skorzystania z naszej oferty.

Klauzula informacyjna
1. Administrator danych osobowych: Votum Consumer Care sp. z o.o.
2. Cele przetwarzania: kontakt z Administratorem; przedstawienie oferty, korzystanie z plików cookies.
3. Przysługujące prawa: dostępu i sprostowania danych, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu, wycofania zgody w każdym czasie.
Pełna informacja w Polityce prywatności.