Wiele osób z niecierpliwością czeka, aż rząd wprowadzi program „kredyt na 0%”, jednak Kredytobiorcy, którzy posiadają kredyt już teraz mają możliwość rezygnacji z prowizji, odsetek i innych kosztów. Taka sytuacja może nastąpić, gdy Kredytobiorca znajdzie w swojej umowie niedozwolone zapisy będące podstawą do zastosowania sankcji kredytu darmowego.
Szansa na darmowy kredyt dzięki ustawie o kredycie konsumenckim
Każda osoba, która zaciąga zobowiązanie finansowe ma świadomość, że brak spłaty kolejnych rat może nieść za sobą poważne konsekwencje. Bankom odpowiada dyscyplina Kredytobiorców i przez lata wierzyły w to, że posiadacze kredytów będą je spłacać za wszelką cenę i bez względu na wysokość dodatkowych kosztów w postaci opłat i prowizji. Wśród sektora bankowego panowało przeświadczenie, że to oni ustalają zasady, na których przyznawane są kredyty. Banki wprowadzały w życie wadliwe umowy wierząc w to, że są na uprzywilejowanej pozycji w relacji z Kredytobiorcą. Tworząc wzorce umowne zapominały o swoich obowiązkach, które narzuca na nie prawo krajowe i unijne. Na niekorzyść sektora bankowego, w 2011 roku w Polsce wprowadzono ustawę o kredycie konsumenckim, która na mocy art. 45 wprowadza do polskiego prawa sankcję kredytu darmowego. Dzięki temu Kredytobiorca, wobec którego bank zastosował niedozwolone praktyki ma prawo uniknąć dodatkowych opłat czy prowizji.
Warunki skorzystania z darmowego kredytu
W celu skorzystania z sankcji kredytu darmowego umowa o kredyt gotówkowy lub konsolidacyjny musi spełniać kilka warunków. W pierwszej kolejności umowa o kredyt lub pożyczkę nie może przekraczać kwoty 255 550 zł lub równowartości tej kwoty w innej walucie. Dodatkowo z SKD skorzystać może Kredytobiorca, którego kredyt pozostaje czynny lub który spłacił już swoje zobowiązanie, a od tego momentu nie minęło więcej niż 12 miesięcy. Co istotne osoba, która chce skorzystać z sankcji kredytu darmowego musi wykazać, że w umowie o kredyt gotówkowy lub konsolidacyjny bank nie dopełnił swoich obowiązków wynikających z ustawy lub zastosował niedozwolone zapisy narażające konsumenta na liczne straty.

Jakie są najczęstsze błędy banków, które umożliwiają Kredytobiorcy skorzystanie z sankcji kredytu darmowego? Wśród najważniejszych można wyróżnić:
- nieprecyzyjne określenie kwoty wypłacanego kredytu,
- nieprawidłowe określenie odsetek do spłaty,
- nałożenie na Kredytobiorcę zbyt wysokich kosztów pozaodsetkowych,
- nieprawidłowe określenie rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO).
Warto jednak podkreślić, że każda umowa kredytowa może zawierać inne zapisy, dlatego warto przekazać ją do bezpłatnej analizy ekspertów reprezentujących Kredytobiorców pokrzywdzonych przez banki.
Wyroki TSUE chronią konsumentów i ułatwiają uzyskanie darmowego kredytu
Kredytobiorcy, którzy walczą o zastosowanie SKD, we wniosku do banku mogą powołać się ustawę o kredycie konsumenckim. Co więcej, praw konsumentów broni Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który w 23 listopada 2023 roku wydał korzystny wyrok w sprawie C-321/22 i podkreślił, że w przypadku, gdy kredytodawca naliczył niewspółmierne prowizje i opłaty co do wysokości kwoty kredytu, Kredytobiorca ma prawo żądać unieważnienia takiej umowy.
Nie spłacasz kredytu? Również możesz skorzystać z sankcji kredytu darmowego
Osoby, które nie spłacają regularnie swojego zobowiązania lub przestały to robić, także mogą powołać się na sankcję kredytu darmowego. Co ciekawe z darmowego kredytu może skorzystać również konsument, któremu bank wypowiedział umowę, pozwał go, a następnie wygrał proces i zainicjował wszczęcie postępowania egzekucyjnego wobec Kredytobiorcy. Wystarczy, że konsument udowodni, że bank dopuścił się nieprawidłowości wobec niego lub ustawy o kredycie konsumenckim.