W dzisiejszych czasach dostęp do różnorodnych form finansowania jest kluczowy dla realizacji wielu przedsięwzięć, zarówno indywidualnych, jak i biznesowych. W ostatnim czasie szczególnym zainteresowaniem cieszy się darmowy kredyt. Choć pojęcie to może brzmieć nieco zagadkowo, w rzeczywistości oznacza ono kredyt, który nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami, takimi jak odsetki czy prowizje, pod warunkiem spełnienia określonych warunków. Poniżej przedstawimy, jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania darmowego kredytu i na co należy zwrócić uwagę, aby skorzystać z sankcji kredytu darmowego.
Czym jest darmowy kredyt?
Darmowy kredyt, zwany również kredytem bezodsetkowym, to rodzaj pożyczki, którą Kredytobiorca spłaca jedynie w oparciu o kwotę udzielonego kapitału, bez dodatkowych kosztów, takich jak odsetki czy prowizje.
SKD to przepis stworzony specjalnie dla ochrony praw Kredytobiorców zapisanych w Ustawie o kredycie konsumenckim. Niestety, kredytodawcy nadal zakładają, że przeciętny konsument nie czyta umów lub nie jest świadomy swoich praw. Sankcja kredytu darmowego, jak sama nazwa wskazuje, sprawia, że kredyt nie generuje żadnych kosztów dla konsumenta. Oznacza to, że Kredytobiorca musi zwrócić jedynie kwotę, którą pożyczył od instytucji finansowej, bez prowizji i odsetek.
Podstawowe wymagania do zastosowania sankcji kredytu darmowego
Z doświadczenia Votum Consumer Care wynika, że nawet renomowane banki często zawierają niedozwolone klauzule w swoich umowach. Tego rodzaju sytuacje są nadal powszechne. Podstawą do zastosowania sankcji kredytu darmowego mogą być:
- błędy w umowie,
- zbyt wysokie odsetki,
- zbyt wysokie koszty kredytu.
Jak można się domyślić, takie błędy nie są od razu oczywiste. W celu skorzystania z SKD należy wykazać, że bank dopuścił się uchybień i złamał przynajmniej jeden z przepisów zawartych w ustawie o kredycie konsumenckim. Jeśli umowa kredytowa zawiera błędy, Kredytobiorca ma prawo złożyć pisemne oświadczenie o skorzystaniu z SKD.
Najczęstsze błędy, które umożliwiają zastosowanie sankcji kredytu darmowego to brak:
- umowy kredytowej w formie pisemnej,
- wysokości kredytowanej kwoty,
- czasu jej obowiązywania,
- rodzaju umowy,
- informacji na temat RRSO,
- informacji o stopie oprocentowania kredytu,
- informacji o tym jak od odstąpić od umowy,
- jakie są tego skutki oraz stosowne terminy.
Co ważne, aby uzyskać darmowy kredyt, Kredytobiorca musi spełnić określone warunki. Jednym z kluczowych elementów jest dostarczenie odpowiednich dokumentów.
Dokumenty niezbędne do skorzystania darmowego kredytu
Podstawowym dokumentem, dzięki któremu eksperci z Votum Consumer Care są w stanie stwierdzić czy jest szansa na uzyskanie darmowego kredytu jest umowa kredytowa, którą konsument zawarł z bankiem. Po dokonaniu analizy treści zawartych w umowie, eksperci wskażą jakie są możliwości dalszego działania w sprawie darmowego kredytu.
Kierując sprawę do analizy warto mieć na uwadze fakt, że dzięki skorzystaniu z SKD, Kredytobiorca ma szanse na znacznie obniżenie wysokości swojej raty, a także odzyskanie odsetek i poniesionych kosztów. Istotne jest to, że konsument może liczyć na umorzenie odsetek i innych kosztów aż do zakończenia czasu obowiązywania umowy kredytowej. Warto również zaznaczyć, że dzięki sankcji kredytu darmowego Kredytobiorcy pozostaje do spłaty sam kapitał. Co więcej, konsumentów z pewnością ucieszy fakt, że zastosowanie SKD w żaden sposób nie wpływa na zdolność kredytową, a dodatkowo bank nie ma prawa wypowiedzieć Kredytobiorcy zawartej umowy.
Proces uzyskania darmowego kredytu może wydawać się skomplikowany, jednak odpowiednie przygotowanie i przedstawienie swoich argumentów znacząco zwiększa szanse na uzyskanie korzystnego wyroku w sprawie o zastosowanie sankcji kredytu darmowego. Warto pamiętać, że bank prawdopodobnie będzie bronić się przed zarzutami skierowanymi przez Kredytobiorcę, dlatego warto mieć wparcie ekspertów z Votum Consumer Care, którzy specjalizują się w sprawach SKD.