Większość umów pożyczek i kredytów funkcjonująca na polskim rynku kwalifikuje się do skorzystania z tzw. sankcji kredytu darmowego. Poprzez zastosowanie SKD, pożyczkobiorca jest uprawniony do zwrotu instytucji pożyczkowej wyłącznie kapitału udostępnionej pożyczki, bez żadnych kosztów oraz odsetek, które w normalnym biegu rzeczy powinien był zwrócić instytucji pożyczkowej. Sprawdź jak zakwalifikować swój kredyt do SKD.
O co chodzi z sankcją kredytu darmowego?
Sankcja kredytu darmowego jest to nic innego jak prawo Kredytobiorcy do zwrotu na rzecz kredytodawcy wyłącznie kwoty pożyczonego kapitału, czyli bez odsetek, prowizji i ubezpieczeń. Przysługuje konsumentowi, czyli osobie fizycznej zawierającej umowę z bankiem lub inną instytucją pożyczkową na cele niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą lub zawodową. SKD ma zastosowanie w umowach kredytów i pożyczek konsumenckich zawartych do kwoty 255 550 zł.
Kredytobiorca ma prawo do skorzystania z instytucji w sytuacji, gdy bank dopuści się nieprawidłowości przy konstruowaniu umowy kredytowej. Do najczęstszych błędów zaliczane jest m.in. niewskazanie całkowitego kosztu kredytu i RRSO, założeń przyjętych na ich wyliczenia albo podanie tych kwot w błędny sposób. Kolejną wadą jest brak informacji co do możliwości rozliczenia przez Kredytobiorcę prowizji i innych kosztów w przypadku częściowej lub całkowitej spłaty kredytu.

Błędnie wyliczone RRSO podstawą do zastosowania sankcji kredytu darmowego
Kiedy w 2011 roku weszły w życie przepisy obligujące instytucje pożyczkowe do wskazywania RRSO w umowach pożyczek i kredytów konsumenckich wydawało się, że skończą się czasy, w których instytucje pożyczkowe zawyżały oprocentowanie. Niestety banki nadal stosowały nieuczciwe praktyki doprowadzając do stanu, w którym Kredytobiorca czy pożyczkobiorca nie był w stanie oszacować kosztu zaciąganej pożyczki czy kredytu. Aktualnie blisko połowa umów pożyczek funkcjonująca na rynku zawiera błędne zapisy, które instytucje uwzględniały przy wyliczeniu RRSO. Dla pożyczkobiorców oznacza to tyle, że w takiej sytuacji są uprawnieni do skorzystania z tzw. sankcji kredytu darmowego.
W związku z tym warto sprawdzić swoją umowę kredytu, ponieważ źle wskazywane bądź obliczane RRSO jest tylko jednym naruszeń, których dopuszczały się instytucje pożyczkowe. Po analizie umowy kredytowej może się okazać, że w Twojej umowie występują nieprawidłowości, które będą uprawniły do skorzystania z sankcji kredytu darmowego.
Votum Consumer Care – pomoc w uzyskaniu sankcji kredytu darmowego
W celu skorzystania z SKD, wystarczy złożyć pisemne oświadczenia woli o chęci skorzystania z instytucji. W sytuacji, gdy kredytodawca nie zastosuje oświadczenia, Kredytobiorca będzie mógł dochodzić zastosowania sankcji kredytu darmowego na drodze sądowej. Należy jednak pamiętać, że w przypadku kredytów całkowicie spłaconych, takie oświadczenie woli trzeba złożyć najpóźniej przed upływem roku od całkowitej spłaty kredytu.

Jak wygląda dalsza spłata kredytu w przypadku zastosowaniu sankcji kredytu darmowego? Kredytodawca jest zobowiązany zwrócić Kredytobiorcy wszystkie uiszczone raty odsetkowe, prowizje i inne koszty. Natomiast Kredytobiorca spłaca jedynie ratę kapitałową, w terminach zgodnych z umową. W przypadku spłaconego kredytu, kredytodawca zobowiązany jest zwrócić wszystkie raty uiszczone ponad wypłacony kapitał.
Pierwszym krokiem do skorzystania z sankcji kredytu darmowego jest przeanalizowanie umowy pod kątem wadliwych zapisów, które bank mógł umieścić w treści umowy o kredyt lub pożyczkę. Eksperci z Votum Consumer Care specjalizują się w sprawach związanych z sankcją kredytu darmowego i bezpłatnie przeanalizują Twoją umowę. Jeśli występują w niej wadliwe zapisy, pomogą w uzyskaniu sankcji kredytu darmowego.