Po ogłoszeniu wyroku przez sąd, Kredytobiorca, który nie jest usatysfakcjonowany jego wynikiem, ma prawo w ciągu 14 dni złożyć apelację. Co istotne, z tego prawa może skorzystać strona, która otrzymała niekorzystne orzeczenie. Jak wygląda proces odwołania się od wyroku w sprawie sankcji kredytu darmowego?
Apelacja od wyroku w sprawie sankcji kredytu darmowego
Apelację wnosi się do sądu II instancji za pośrednictwem sądu I instancji. W apelacji należy wskazać wszelkie uchybienia, jakich dopuścił się sąd I instancji, który wydał zaskarżany wyrok. Mogą to być błędne ustalenia faktyczne, których dokonał sąd, ale również niewłaściwe zastosowanie lub niewłaściwa interpretacja przepisów prawa materialnego bądź procesowego.
Zarówno sąd I instancji jak i sąd II instancji, badają złożoną apelację tak pod względem formalnym jak i fiskalnym, to znaczy:
- czy została opłacona w odpowiedniej wysokości;
- czy została złożona w terminie wskazanym w ustawie;
- czy zawiera elementy obowiązkowe w swej treści.
Jeżeli złożona apelacja spełnia wymagania formalne, jeden z jej egzemplarzy zostaje przez sąd wysłany do drugiej strony postępowania. Tym samym, druga strona ma 14 dni na złożenie odpowiedzi na apelację. Odpowiedź na apelację stanowi kontrargumentację do przedstawionych w apelacji zarzutów.
Jak przebiega postępowanie apelacyjne?
Kluczowym elementem w postępowaniu apelacyjnym jest wyznaczenie przez sąd rozprawy apelacyjnej. Obecność samego Kredytobiorcy zazwyczaj nie jest wymagane na wyznaczonym terminie, wystarczające jest bowiem stawiennictwo reprezentującego stronę pełnomocnika. Jego zadaniem jest dodatkowe, ustne przedstawienie sądowi argumentacji, przemawiającej za reprezentowanym stanowiskiem. Analogicznie jak przy postępowaniu przed sądem I instancji, po zamknięciu rozprawy sąd powinien wydać wyrok, ewentualnie może wyznaczyć termin na jego ogłoszenie.
Jak może zakończyć się sprawa w postępowaniu apelacyjnym w sprawie sankcji kredytu darmowego?
Wyrok sądu II instancji, może:
- utrzymać w mocy wyrok sądu I instancji i tym samym oddalić złożoną apelację, jeżeli nie podzieli wskazanego w niej stanowiska i argumentacji;
- uwzględnić złożoną apelację i:
- zmienić wyrok sądu I instancji – jeżeli uzna, że przedstawiona w apelacji argumentacja jest prawidłowa a wyrok sądu I instancji nie odpowiada przepisom i porządkowi prawnemu; bądź
- uchylić wyrok sądu I instancji i zwrócić mu sprawę do ponownego rozpoznania – w przypadku gdy sąd I instancji popełnił błędy skutkujące nieważnością postępowania bądź w sposób niedostateczny rozpoznał sprawę.
W przypadku spraw, których wartość zaskarżenia, czyli spornej kwoty, jest nie mniejsza niż 50.000,00 tys. zł, strona przegrywająca ma możliwość złożenia skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego. Warto podkreślić, że niezależnie jednak od tego czy skorzysta z tej możliwości czy też nie – wyrok sądu II instancji, zmieniający wyrok sądu I instancji lub oddalający apelację jest prawomocny już w momencie jego ogłoszenia. Oznacza to, że jeżeli zgodnie z wydanymi wyrokami, sądy uwzględniły roszczenie konsumenta i uznały, że zawarta umowa zawiera naruszenia uprawniające do zastosowania sankcji kredytu darmowego, to kredytodawca powinien niezwłocznie rozliczyć się z Kredytobiorcą i zwrócić mu spłacone dotychczas odsetki inne koszty. Co więcej, bank na przyszłość powinien wydać nowy harmonogram spłaty kredytu, który uwzględniać będzie zastosowanie sankcji i tym samym kredytodawca nie będzie pobierać od konsumenta dalszych odsetek i innych kosztów.